Türk savunma şirketlerinden BAE çıkarması

Savunma Sanayii Başkanı Görgün ziyaret kapsamında; Birleşik Arap Emirlikleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ahmad Al Nahyan, Genelkurmay Kuvvet Geliştirme Otoritesi Başkanı General Hassan Al Hammadi, Tawazun Council CEO’su Muammar Shehab, Edge Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bennai ve Edge CEO’su Hamad Al Marar ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde, 30-31 Ocak 2024 tarihleri arasında, Abu Dabi’de organize edilen Çalıştaya, Türk savunma sanayii şirketlerinin yöneticileri ile bölge otoritelerinin ve şirketlerinin temsilcileri iştirak etti. BAE’deki mevcut işbirliklerinin artırılması ve potansiyel işbirlikleri için zemin oluşturulması hedeflenen Çalıştay ile önümüzdeki dönemde iki ülke arasında oluşması hedeflenen güçlü zeminin, sağlam temelleri atılmış oldu.

Bölgeye gerçekleşen ziyaret kapsamında aynı zamanda Aselsan’ın dost ve müttefik ülkelerle yüksek teknolojilerde iş birliği ve ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında Aselsan BAE Ofisi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer katılım sağladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, açılış sonrası, bölgedeki yerel ve uluslararası basına röportaj da vererek, gerçekleşen üst düzey temaslar, yürütülen çalışmalar ve önümüzdeki dönemki planlamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı Görgün, basına verdiği röportaj kapsamında şu açıklamalarda bulundu:

“Buraya geniş bir katılım ile geldik. Vakıf şirketlerimiz, entegrator şirketlerimizin hem yöneticileri hem de teknik personeli ile birlikte, yine özel sektörümüzün kıymetli temsilcileri ile buradaydık. İki gün sürecek Çalıştayı, burada Genel Kurmay Başkanlığı ile organize etti çalışma arkadaşlarımız. Ağırlıklı olarak Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin son kullanıcıları ile özellikle şirketlerimizin yöneticileri ve teknik personelleri daha önceden belirlenmiş olan seksen madde üzerinee konuştular. Burada muhakkak ki; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 yılında yaptığı ziyaret sonrası bu işbirlikleri arttı. Hem BAE Emirinin hem Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve motivasyonla savunma sanayiimizdeki ve ekosistemdeki herkes elinden gelen gayretle, sonuç ortaya çıkarmaya çalıştı. Bu gelişimiz daha yapısal bir işbirliğinin oluşması üzerine kurgulanmış bir ziyaretti.

ASELSAN’DAN BAE’DE OFİS

Her tarafın memnun olduğu, faydalı bir toplantı oldu. Savunma sanayiindeki ticari ilişkimizin önemli bir kısmını, tabi ki bizim medarı iftiharımız TB2 ve AKINCI’lar da var. Burada kapsamlı bir satış söz konusu. Bunların bir kısmı teslim edildi, bir kısmı teslim ediliyor. Kullanıcıların memnuniyeti ve Türkiye ile iş yapmalarının memnuniyetini duymak da ayrıca ülkemiz adına bir kazanım diye düşünüyorum. Bu gelişimizde paylaşacağımız bir başka husus Aselsanımızın BAE’de açtığı ofis oldu. Sayın TBMM Başkanımız Numan Kurtulmuş Bey’in iş ziyaretine de denk geldi. Birlikte onun teşrifleri ile yapmış olduk. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x