Bankacılığın ‘Silikon Vadisi’

Garanti BBVA, Türk bankacılık sektörünün önemli teknoloji merkezlerinden ve ‘teknoloji fabrikası’ olarak nitelendirilen Garanti BBVA Teknoloji’yi yakından tanıtmak amacıyla, dün Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü’nde bir basın buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Mühendislik ve Veri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve Garanti BBVA Teknoloji Genel Müdürü Fatih Bektaşoğlu ev sahipliği yaptı. Gazetecilere, Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü ve TIER IV sertifikasına sahip Garanti BBVA Veri Merkezi kapsamlı olarak tanıtıldı.

5 MİLYAR DOLAR YATIRIM BÜTÇESİ

Bankacılık hizmetleri geniş kitlelere ulaştıkça, teknolojik gelişmelerle birlikte iş yapış şekillerinde de dönüşümü zorunlu kıldığını belirten Genel Müdür Recep Baştuğ, “Biz de Garanti BBVA olarak çevikliğimiz, inovatif çalışma kültürümüz ve güçlü teknolojik altyapımızla sektördeki dönüşüme öncülük ediyoruz. Bu yolculukla bugün ulaştığımız yetkinlik düşünülünce sektörde fark yaratarak son 25 yılda teknolojiye yaptığımız yatırım 5 milyar doları aştı. En zor yıllarda bile hiç tereddüt etmeden en büyük yatırım kararları alındı, uygulandı ve banka bugünkü altyapısını hazırladı. Amacımız, müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatmak, onların en doğru finansal kararları almalarını sağlamak ve hayatlarında gerçek bir etki yaratmak. Dolayısıyla, aslında teknolojinin ve dönüşümün özünde insana değer katmak var” dedi.

BÜYÜK VERİ İLE HİZMET DÖNEMİ

Garanti BBVA Mühendislik ve Veri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz de, şu bilgileri verdi: “Büyük miktarda veri ile gerçek zamanlı hizmet verme konusunda büyük altyapı yatırımları yapıyoruz. Bunu yaparken büyük bir fabrika gibi çalışıyoruz. Bu fabrika, soyut bir şekilde arka planda bu gücü yönetiyor ve bunu yepyeni bir mantıkla üretiyor. Garanti BBVA Teknoloji’de agile bir çalışma şeklimiz var. Agile yapısını bir inisiyatif olarak 2017’de başlattık ve Türkiye’de bu metodolojiyi sistemine adapte eden ilk finansal teknoloji kurumu olduk. Agile modeli daha güçlü ve sürdürülebilir kılmak adına; süreçlerimizi, araçlarımızı, iş yapış tekniklerimizi agile yaklaşıma göre geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyoruz.”

İlker Kuruöz – Recep Baştuğ – Fatih Bektaşoğlu

BANKNOT ARTINCA ATM ARIZA ÇIKARDI

200 TL’nin üzerinde banknotun çıkarılmaması nedeniyle ATM’lerdeki arızaların arttığını belirten Garanti BBVA Mühendislik ve Veri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “ATM işi şu anda en büyük banknotun 200 lira olması nedeniyle çok zorlaştı. Artık eskisine göre dört katı hacimde para çekiliyor. Para çekme limitini 10 bin lira yaptığımızda bizim artık 50 adet banknot vermemiz gerekiyor. Hepsini de 200 TL veremiyorsunuz. Şimdi en büyük şey paranın işlenmesinin getirdiği ağır yük ATM’leri çok arızaya çıkarır oldu. Sadece bizim için değil bütün bankacılık sektörü banknot beklentisi içerisinde. Eskiden yüzde 98’lere yakın çalışan ATM performansıyla gidiyorduk. Şimdi yüzde 95’lere kadar düştü” dedi.

2 BİN 400 KİŞİLİK MÜHENDİS KADROSU

Garanti BBVA Teknoloji Genel Müdürü Fatih Bektaşoğlu ise, “Garanti BBVA ve tüm iştiraklerinin ‘teknoloji fabrikası’ olan Garanti BBVA Teknoloji, 2 bin 400 kişilik dev mühendislik kadrosuyla, bankacılığın geleceğini tasarlamak için çalışıyor. 34 yaş ortalamasındaki çalışanlarımızın yüzde 41’ini kadınlar oluşturuyor ve bu durum teknoloji sektörü özelinde bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi” dedi. Bektaşoğlu, yapay zekâ ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ve bu teknolojiyi müşterilere fayda sunacak şekilde geliştireceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x